Bergamotka
Bergamotka to „zielone złoto” Kalabrii, które skutecznie pomaga kontrolować poziom cholesterolu.
W prowincji Reggio Calabria nazywają ją „zielonym złotem”, ponieważ pomimo bardzo ograniczonej i małej produkcji stanowi przykład lokalnej solidarności i miłości włoskich rolników do niej.
W Kalabrii jest w sumie tylko 1 500 hektarów gajów cytrusowych, które dostarczają średnio 200 tysięcy kilogramów bergamotki rocznie przetwarzanej i wyciskanej w celu uzyskania soku. Kolor od zielonego do żółtego, w zależności od stopnia dojrzałości.
Calabria
Uprawiana jest w trzech odmianach, które różnią się przede wszystkim owocami:
Femminello:
o owocach małego kalibru i gładkiej skórce
Castagnaro:
odmiana bardzo wytrzymała o większych owocach i charakterystycznej pomarszczonej skórce
Fantastitco:
ale o owocach w kształcie
piramidy
Bergamotka przypomina małą pomarańczę. rośnie tylko w Kalabrii , w pasie przybrzeżnym rozciągającym się od Villa San Giovanni do Gioiosa Jonica , pomiędzy Morzem Jońskim i Tyrreńskim , w obszarze Reggio Calabria. Niektórzy botanicy uważają, że powstał właśnie tutaj, w Kalabrii, być może dzięki spontanicznej mutacji pomarańczy z cytryną. Najwcześniejsze ślady znalezione o niej na tym terenie pochodzą z XIV wieku. Bergamotka ma kulisty kształt i zmienia kolor: od zielonego do żółtego, w zależności od dojrzałości.
Sezon na bergamotkę rozpoczyna się w październiku i kończy w marcu.
Krótko mówiąc – Bergamotka to „naturalne panaceum na choroby serca”, produkowana wyłącznie w prowincji Reggio Calabria ze względu na jakość gleb aluwialnych i gliniastych. Najlepszymi terenami do sadzenia rośliny są tereny pagórkowate, wolne od mrozu i słoneczne. Tak naprawdę jest to drzewo, które nie toleruje nagłych zmian temperatury i które należy stale nawadniać. Jego pochodzenie jest tajemnicze. Wielu autorów podaje, że pochodzi z Chin, Grecji, Pergamonu (starożytna Troja); inne z hiszpańskiego miasta Berga, dokąd został przywieziony przez Krzysztofa Kolumba powracającego z Wysp Kanaryjskich. Faktem jest, że roślina ta zapuszcza korzenie tylko na określonych obszarach i choć uprawiana jest także w Azji i na całym świecie, to właśnie kalabryjski owoc zawiera największe bogactwo składników chemicznych – które przebadano i udowodniono iż mają zbawienne działanie na serce.
Jak się kiedyś produkowało sok z bergamotki
Polecamy odwiedzić we Włoszech muzeum bergamotki
https://www.museodelbergamottoedelcibo.com/